Za pośrednictwem nowej serii Adante ELAC na nowo określił poziom możliwości, jaki mogą osiągnąć atrakcyjne cenowo kolumny głośnikowe. Potwierdzeniem tej tezy jest nagroda „Zespół Głośnikowy EISA 2018-2019”, którą zdobył podstawkowy model AS-61.
Po opracowaniu innowacyjnych serii Debut i Uni-Fi, projektanci ELAC-a, pod przewodnictwem głównego inżyniera Andrew Jonesa, podjęli się misji opracowania jeszcze bardziej zaawansowanych głośników. Efektem tych prac są cztery konstrukcje z serii Adante – podstawkowy model AS-61, wolnostojąca kolumna AF-61, głośnik centralny AC-61 oraz subwoofer SUB3070. Wysoką klasę modeli z serii Adante potwierdza nagroda „Zespół Głośnikowy EISA 2018-2019”, którą zdobyła podstawkowa kolumna AS-61.
„Adante AS-61 wyglądają dość skromnie, ale to tyko pozory. Staranne zastosowanie specjalnego rozwiązania głośnikowego – obudowy z filtrem akustycznym – pozwoliło wydobyć z podstawkowej konstrukcji dźwięk niesamowicie dynamiczny, spójny, a często potężny. Konstruktorem jest Andrew Jones, dla którego technika ta nie ma żadnych tajemnic” – uzasadnia swój werdykt kapituła stowarzyszenia EISA. „Nowa wersja koncentrycznego układu średnio-wysokotonowego współpracuje z systemem niskotonowym, składającym się umieszczonego wewnątrz głośnika, sprzęgniętego przez specjalną komorę z membraną bierną promieniującą na zewnątrz, i wewnętrznego układu rezonansowego (tunel łączy obydwie komory). Oprócz wyjątkowej siły, brzmienie demonstruje wyśmienitą panoramę, głębokość sceny i wyrównaną charakterystykę. Adante AS-61 to jedna z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych, nowych konstrukcji głośnikowych”.
Zaawansowana konstrukcja jest podstawą niesamowitych możliwości wszystkich modeli z serii Adante. Precyzyjnie zaprojektowane obudowy, wyposażone są w układ podwójnych komór (Interport-Coupled Cavity). Łączą one aktywne przetworniki niskotonowe ze współpracującymi z nimi membranami biernymi, pozwalając w pełni wykorzystać możliwości drzemiące w nowych głośnikach. Korzyściami płynącymi z układu Interport-Coupled Cavity jest brak zewnętrznych portów wentylacyjnych (bas-refleks), które wprowadzają szum i inne zniekształcenia, gdy pracujące przetworniki zbliżają się do granic swoich możliwości.
Dopełnieniem tego niestandardowego rozwiązania jest całkowicie nowy koncentryczny moduł łączący w sobie przetwornik średniotonowy i kopułkę wysokotonową. Duża, 133-milimetrowa jednostka średniotonowa wykonana jest z czystego aluminium i wykorzystuje nowy profil oraz dużą, 50-milimetrową cewkę. Całość pozwala zagwarantować maksymalną sztywność i niemal całkowity brak podkolorowania brzmienia, czego efektem jest doskonalszy dźwięk i wyższa czułość niż w mniejszych konstrukcjach. Większa cewka zapewnia także więcej przestrzeni dla centralnie umieszczonego wewnątrz, nowo opracowanego głośnika wysokotonowego z miękką kopułką wykonaną z nowego rodzaju tkaniny. Cały koncentryczny moduł izolowany jest mechanicznie od pozostałych głośników oraz obudów za pomocą antywibracyjnych mocowań, które minimalizują ryzyko transmisji wibracji w całej kolumnie głośnikowej.
Wyzwania inżynieryjne i skomplikowane wymagania produkcyjne, związane z tymi zaawansowanymi konstrukcjami, czynią modele z serii Adante niezwykle rzadkimi propozycjami w swojej klasie. Z myślą o podstawkowym modelu AS-61 oraz głośniku centralnym AC-61 projektanci ELAC-a stworzyli także opcjonalne standy, które współgrają z kolumnami pod względem wzorniczym i pozwalają wydobyć z nich pełnię możliwości. Pustą przestrzeń aluminiowych kolumn można wypełnić materiałem (np. ołowianymi kulkami), zwiększając w ten sposób masę całej konstrukcji. Stalowe płyty górne są wstępnie nawiercane, dzięki czemu idealnie pasują do nóżek montowanych w kolumnach głośnikowych. Podstawę tworzą płyty z wytrzymałej stali o grubości 4 mm, gwarantujące stabilność całej konstrukcji.