Kolumny podłogowe, choć cieszą się dużą popularnością, nie są wcale wolne od wad. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zwraca się uwagę na ich podstawkowe odpowiedniki podkreślając, że mogą być one dla nich znakomitą alternatywą nawet, jeśli znajdują się w pomieszczeniach średniej wielkości.

Kolumny podstawkowe Hi-end są w stanie zaskakiwać nie tylko objętością dźwięku, który jest odtwarzany za ich pomocą. To także rozwiązania, które oferują wyższą jakość dźwięku nawet pomimo tego, że ich cena nie jest znacząco wyższa niż ta, jaka charakteryzuje kolumny podłogowe. Czas zatem zadać sobie pytanie o to, do czego przywiązywać szczególnie dużą wagę decydując się na ich zakup.

Idealny rozmiar

Jeśli zastanawiamy się nad rozmiarem kolumn podstawkowych, w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaka jest powierzchnia pomieszczenia, w którym mają się one pojawić. Obecnie największa popularnością wydają się cieszyć te, które bazują na średnioobrotowym głośniku o średnicy od 15 do 18 centymetrów. Stanowi to bliski ideałowi kompromis, z jakim mamy do czynienia zestawiając ze sobą rozmiar kolumny, szerokość pasma przenoszenia oraz skuteczność. Takie kolumny sprawdzą się już w pomieszczeniu o powierzchni wynoszącej 12 metrów kwadratowych.

Obudowa i jej znaczenie

Nie tylko rozmiar kolumn podstawkowych ma dziś duże znaczenie. Także ich obudowa jest czynnikiem, który ma duży wpływ na to, jak są one postrzegane. Obecnie największą popularnością cieszy się obudowa bas-refleks, choć spore grono zwolenników ma także obudowa zamknięta oraz ta, która posiada membranę bierną.

Obudowa bas-refleks zwraca na siebie uwagę zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z niewielkimi kolumnami zwykle stwarzającymi pewne problemy wówczas, gdy w grę wchodzi odtwarzanie niskich częstotliwości. Niestety, jeśli bas-refleks jest umieszczony z tyłu, automatycznie tracimy możliwość przysunięcia kolumn do ściany, co ogranicza zakres ich zastosowania. Membrana bierna z kolei działa w sposób zbliżony do tego, jaki charakteryzuje tunel bas-refleksu, nie mamy jednak do czynienia z wydmuchiwaniem powietrza przez obudowę, a tym samym nie trzeba obawiać się też turbulencji, jakie towarzyszą temu zjawisku. Jest to jednak rozwiązanie znacznie droższe.

Impedencja

Impedencja to pojęcie, które posiada szereg definicji, gdy jednak analizujemy możliwości kolumn podstawkowych, możemy ograniczyć się do stwierdzenia, że informuje nas ona o tym, jakiej wartości rezystor jest odbierany przez wzmacniacz. Im jej wartość jest mniejsza, tym więcej prądu pobiera ze wzmacniacza kolumna. Kolumny podstawkowe przeważnie znajdują zastosowanie w mniejszych, a nie w większych pomieszczeniach, nic więc dziwnego, że zwykle nie są wyposażone we wzmacniacze, które dysponują szczególnie dużą mocą.

Moc kolumny i jej znaczenie

Moc samej kolumny także jest parametrem, który powinno się brać pod uwagę podczas dokonywania jej wyboru. Co przy tym dość charakterystyczne, możemy spotkać się z różnymi opiniami na temat tego, jaka będzie określana mianem optymalnej. Jeszcze nie tak dawno wychodzono z założenia, że powinna ona dysponować maksymalną mocą większą niż ta, którą charakteryzuje wzmacniacz. Obecnie jednak coraz częściej zwraca się uwagę na to, że nie jest to konieczne. Jeśli kolumny podstawkowe nie są używane przez nas w ekstremalny sposób, nie zbliżamy się do ich granicznej mocy przede wszystkim dlatego, że sami nie moglibyśmy poradzić sobie z wyjątkowo głośnym dźwiękiem. Moc kolumn jest ważnym parametrem, nie można jednak przypisywać mu przesadnie dużego znaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj