Samsung Galaxy A50 to jeden z najbardziej opłacalnych telefonów z średniej półki cenowej. Koreański gigant znany przede wszystkim z jednych z najlepszych flagowców, zaskakuje nas ostatnio nieco bardziej okrojonymi budżetowo modelami , ale wyposażonymi w solidną specyfikację, proporcjonalną co do swojej finalnej ceny. Pierwszą rzeczą, którą można powiedzieć o A50 jest to, że jest to jeden z najbardziej opłacalnych telefonów z średniej półki cenowej. Samsung zrobił duży krok naprzód w walce z chińską konkurencją na polskim z rynku. Linia Galaxy A znajduje się pomiędzy rodziną J, a serią S, prezentując nam telefony o nowoczesnym, wpisującym się ówczesne standardy designie i posiadającym mocną, sprawdzoną specyfikację.

W nowym modelu doczekaliśmy się niezawodnego procesora Exynos 9610, pokaźnych rozmiarów wyświetlacza Super AMOLED o małych, nieszpecących ramkach oraz aparatu z potrójnymi obiektywami. Ciekawostką jest również to, że nowy model Galaxy, jako pierwszy został wyposażony w optyczny czytnik linii papilarnych, który znajduje się tuż pod powierzchnią wyświetlacza. Czy jednak to wszystko wystarczy, aby z pełnym przekonaniem móc stwierdzić, że nowy Galaxy A50 to jeden z lepszych smartfonów z średniej półki cenowej?

Pierwsze wrażenie, czyli design i łatwość użytkowania

Na pierwszy rzut oka, smartfon prezentuje się wyjątkowo dobrze. Wyposażony został w wyświetlacz Infinity-U, w górnej części znajduje się niewielkie nacięcie w kształcie łezki, w którym znajduje się przedni obiektyw aparatu. Boczne ramki zostały całkiem dobrze zminimalizowane, na dole dopatrzymy się jednak dość widocznego podbródka i choć smartfon nie pozostaje całkowicie bezramkowy to mimo to, prezentuje się bardzo dobrze, a co najważniejsze jest łatwy w obsłudze jedną ręką w szerokości urządzenia. Do otworzenia aplikacji znajdujących się na górze ekranu oraz wskazywanie górnych elementów będziemy musieli posługiwać się jednak obydwoma dłońmi.

Omawiając frontalną część smartfona, nie można pominąć zastosowanego wyświetlacza Super Amoled. Posiada on większość pożądanych właściwości, których najbardziej oczekujemy od dzisiejszych smartfonów. Kolory są żywe, jednak nie są przesadnie nasycone, a raczej wiernie odwzorowują te występujące w rzeczywistości. Mamy także wysokie poziomy jasności, które ułatwią pracę w słoneczne dni, oraz głęboką czerń, która dostarczy filmowych wrażeń nawet podczas ciemnych, niskokontrastowych scen.

Tylna obudowa to jednak nie szkło, wielokrotnie stosowane w najlepszych flagowcach marki, a materiał nazwany przez producenta „glastic”. To tworzywo sztuczne, które z powodzeniem imituje elegancko wyglądające szkło, dzięki czemu smartfon absolutnie nie wygląda na tani, a co więcej jest przez to dużo lżejszy i bardziej komfortowy w użytkowaniu. Glastic otrzymał także gradientowe, nieco holograficzne wykończenie, to dość popularny zabieg stosowany przez największych producentów smartfonów i choć jest już dobrze znany to nadal przyciąga oko zaskakując efektownością palety barw. W tylnej obudowie, po lewej stronie został umieszczony aparat o trzech obiektywach ustawionych pionowo.

Jak w rzeczywistości wygląda praca na Galaxy A50?

Samsung wyposażył swój kolejny model z serii A w najbardziej wydajny procesor do smartfonów z średniej klasy Exynos 9610. To czterodzeniowy procesor o taktowaniu zegara 2,3 GHz. Dodatkowo w telefonie wybrać możemy spośród dwóch wariantów pamięci operacyjnej, producent pozostawił nam do dyspozycji 4 lub 6 GB pamięci RAM. Podczas większości sytuacji A50 sprawdza się naprawdę dobrze, jednak drobnych zacięć czy opóźnień nie da się do końca zredukować. Nie jest to telefon przeznaczony do błyskawicznej obsługi aplikacji i przełączania się pomiędzy otwartymi oknami, pamiętajmy jednak, że jest to model z średniej półki cenowej, który i tak doskonale sprawdzi się do bardziej zaawansowanego użytkowania. Wydajność smartfona, jak na cenę około 1300 zł jest naprawdę na wysokim poziomie.

Bardzo mocną stroną smartfona jest jego pojemna bateria 4000 mAh, która doskonale radzi sobie podczas codziennego, intensywnego użytkowania. Przy mniejszym, bardziej spokojnym korzystaniu smartfon powinien wytrzymać nawet do dwóch dni na jednym, pełnym naładowaniu baterii.

Jakość zdjęć potrójnego aparatu fotograficznego

Galaxy A50 wyposażony jest w potrójną tylną kamerę, w której główne oczko to 25-Mpx obiektyw, pozostałe to 8-Mpx ultraszeroki obiektyw (123 stopnie) i 5-Mpx czujnik głębokości. Główny aparat wykonuje bardzo dobre zdjęcia w naturalnym świetle, ale słabnie w niedostatecznie doświetlonych miejscach. Detale bywają rozmazane w słabych warunkach oświetleniowych, a przebywanie w pobliżu zbyt wielu sztucznych świateł może powodować również prześwietlenie zdjęć.

Z kolei ultraszeroki aparat pozwala na uchwycenie znacznie większego pola na jednym zdjęciu. Choć obiektyw może objąć znacznie szersze pole widzenia, zdjęcia nim wykonane wyglądają inaczej niż te wykonywane za pomocą głównego aparatu. Niższa rozdzielczość oraz wyższa przesłona f/2.2 w porównaniu z jasną f/1.7 powoduje, że zdjęcia tracą na jakości podczas niedostatecznego doświetlenia oraz nie zachowują ostrości podczas powiększania obrazu. Na szczęście Samsung dodał opcję ręcznej zmiany ekspozycji sceny przed wykonaniem ultra szerokich zdjęć, dzięki czemu posiadając trochę większą ilość czasu możemy pobawić się specyfikacją ustawień. Jeżeli chodzi zaś o trzeci obiektyw to jest to czujnik głębokości 5 Mpx, który umożliwia wykonywanie zdjęcie Live Focus. Przez większość czasu czujnik ten spisuje się bezproblemowo, jednak czasami rozmycie tła może wyglądać nieco sztucznie, co prawdopodobnie jest wynikiem rozbieżności w rozdzielczości kamery głównej oraz głębi ostrości.

Jak się sprawdza optyczny czytnik linii papilarnych na wyświetlaczu?

Samsung Galaxy A50 jako pierwszy model marki został wyposażony w optyczny czytnik linii papilarnych znajdujący się bezpośrednio pod wyświetlaczem. Czy nowy czytnik doczekał się uznania, wśród swoich nowych właścicieli? Zdaje się raczej, że zamiast głosów zachwytu doczekał się dużo większej krytyki. Zrezygnowano tu ze sprawdzonego fizycznego czytnika umieszczanego z boku lub z tyłu urządzenia, zastępując go bardziej rozwiniętą technologią. Jednak pojawiająca się coraz częściej krytyka utwierdza nas w przekonaniu, że jest to krok wstecz zamiast świetnie sprawdzające się nowe rozwiązanie. Nowemu czytnikowi zarzuca się niedokładną oraz powolną pracę. Użytkownicy nawet podczas wielokrotnego rejestrowania odcisków palców skarżą się na pojawiającą się mnogość błędów, która jakby nie patrzeć utrudnia oraz obniża komfort użytkowania podczas chociażby odblokowywania urządzenia czy pobierania aplikacji wymagających uwierzytelniania. Zdaje się, że obecne zdobyte na praktyce doświadczenia powinny sprawić, że Samsung następnym razem dokładnie się zastanowi nad przyszłym czytnikiem linii papilarnych.

Podsumowując…

Galaxy A50 to smartfon, który został dobrze wyważony pod kątem ceny i posiadanej specyfikacji. Za stosunkowo niewielką cenę około 1300 zł otrzymamy telefon o dobrych parametrach, w tym sprawnie działającym procesorze, który poradzi sobie z większością nawet bardziej zaawansowanych aplikacji. Samsung nadal pozostaje jedynym producentem, który oferuje ultra szerokie obiektywy tylnego aparatu w średniej klasie cenowej. A50 to także doskonała żywotność baterii, która pozwoli na komfortowe i długotrwałe użytkowanie do około dwóch dni.

Kupując Galaxy A50 warto mieć na uwadze jego dwie następujące cechy: proporcje ekranu oraz sprawność czytnika linii papilarnych. Smartfon posiada duży wyświetlacz, który dzięki zwężonym ramkom bocznym jest łatwy w obsłudze urządzania w jego szerokości, jednak może przysparzać problemów z górnym obsługiwaniem aplikacji, ponadto przez znaczną wielkość jest bardziej niż niewielkie smartfony narażony na wszelkie uszkodzenia, dlatego wybierając ten telefon pamiętajmy też o odpowiednim jego zabezpieczeniu szkłem ochronnym czy odpowiednim etui do Galaxy A50. Z kolei czytnik linii papilarnych wbudowany w wyświetlacz nie do końca spełnia swoje zadanie, pojawia się sporo błędów przy sprawnym odczytywaniu odcisków przez co błyskawiczne odblokowywanie urządzenia bywa momentami kłopotliwe. Samsung Galaxy A50, to jednak kompromis pomiędzy niską, akceptowalną ceną a najnowszymi, ułatwiającymi życie technologiami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj