Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że internet do granic możliwości opanował współczesny świat. Korzystamy z niego nie tylko w celach rozrywkowych.
To za jego pośrednictwem załatwiamy mnóstwo ważnych spraw. Przesyłamy istotne dokumenty, korzystamy z konta bankowego – tak ważne jest więc, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do naszych danych. A niestety internetowi przestępcy nie próżnują. Jak więc zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci?
Bezpieczeństwo urządzeń
Surfując po internecie na każdym kroku zostawiamy po sobie ślady. Ślady, na które wręcz czyhają hakerzy. Internetowi przestępcy stali się już niemal plagą naszych czasów. Wystarczy jednak przestrzegać kilku bardzo istotnych zasad, aby się przed nimi ustrzec. Jakich? Już spieszymy z wyjaśnieniem.
Na każdym komputerze, tablecie, czy smartfonie koniecznie zainstalujcie program antywirusowy. Na bieżąco aktualizujcie również system operacyjny oraz bazy danych wirusów. Koniecznie uruchomcie firewalla – najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Używajcie też filtrów antyspamowych. Wchodząc na stronę internetową banku czy poczty elektronicznej, koniecznie sprawdźcie czy ma ważny certyfikat. Korzystajcie też z ochrony ze strony VPN (tutaj przeczytasz więcej na ten temat).
Uważaj na nieznanych nadawców i strony
Pamiętajcie, aby nie odpowiadać, ani przesyłać dalej wiadomości e-mail czy też w serwisach społecznościowych, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Nie otwierajcie też od nieznanych nadawców żadnych przesłanych plików w formie załączników. Uważajcie również na korespondencję, która z pozoru wygląda, jak oficjalny e-mail z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy jakiegoś ministerstwa. Porównajcie adres, z którego przyszła wiadomość, z tym z oficjalnej strony internetowej danej instytucji.
Nie zapominajcie, że żaden bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji. Unikajcie również stron, które oferują niesamowite atrakcje – pieniądze, wycieczki, wyjątkowe nagrody. To właśnie na nich często ukryte są wirusy, które sieją spustoszenie wśród komputerów.
Nie podawaj danych wrażliwych
Wypełniacie formularz, w którym trzeba podać imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu czy adres zamieszkania? Zastanówcie się, czy aby na pewno jego wypełnienie i podanie danych jest konieczne. Jeżeli nie macie absolutnej pewności, że podane dane nie będą widoczne dla osób trzecich, lepiej sobie odpuśćcie. Starajcie się nie wysyłać niczego, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby. Nie używajcie tych samych haseł do logowania się w różnych serwisach i usługach. Wymyślając je bądźcie kreatywni. Nigdy nie udostępniajcie też haseł osobom postronnym.
Rozwaga w publikowanych treściach
Zdecydowana większość społeczeństwa uwielbia się chwalić. I z tego też powodu w serwisach społecznościowych wręcz roi się od zdjęć w wakacji, wyjazdów, czy różnego rodzaju wypadów rozrywkowych. Ale, czy rzeczywiście bardzo prywatnymi i osobistymi informacjami trzeba dzielić się z całym światem? Publikowane w internecie treści dla przestępców – nie tylko tych internetowych – to najlepsza baza danych. Pamiętajcie o tym na przyszłość.