Yamaha poszerza gamę swoich urządzeń kina domowego o najnowszą serię RX-Ax80. Tworzy ją pięć urządzeń – MusicCast RX-A680, MusicCast RX-A880, MusicCast RX-A1080, MusicCast RX-A2080 i MusicCast RX-A3080 – których wspólnymi elementami są m.in. kompatybilność z systemem multiroom MusicCast i jego najnowszą funkcją MusicCast Surround, a także wsparcie formatów Dolby Atmos® i DTS:X™. Elementem wyróżniającym bardziej zaawansowane modele jest technologia Surround:AI.

Już od wielu lat seria AVENTAGE zaciera różnice w jakości dźwięku pomiędzy urządzeniami wielokanałowymi i stereofonicznymi. Perfekcyjnie dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, wykorzystują wszystko to, co pozwala zagwarantować najwyższą jakość dźwięku i obrazu, gwarantując przy tym niesamowitą funkcjonalność i łatwość użytkowania. W ten uniwersalny charakter idealnie wpisują się modele z najnowszej serii AVENTAGE RX-Ax80, którą tworzy pięć amplitunerów AV: 7.2-kanałowe MusicCast RX-A680, MusicCast RX-A880 i MusicCast RX-A1080 oraz 9.2-kanałowe RX-A2080 i MusicCast RX-A3080.

Kino w twoim domu – Surround:AI

W odkrywaniu kinowych emocji pomaga przełomowa technologia Surround:AI. Dostępna w niemal wszystkich urządzeniach z serii RX-Ax80 (oprócz MusicCast RX-A680 i MusicCast RX-A880), analizuje odtwarzane materiały rozrywkowe i w czasie rzeczywistym optymalizuje generowane efekty przestrzenne. Surround:AI skupia się na elementach dźwiękowych takich jak dialogi, muzyka w tle, dźwięki otoczenia i efekty dźwiękowe, a następnie tworzy niezwykle realistyczne efekty z potęgą wykraczającą poza efekty dostępne w przypadku konwencjonalnych rozwiązań.

W uzyskaniu porywającego realizmu dźwięku przestrzennego pomaga również kompatybilność z formatami przestrzennymi Dolby Atmos® i DTS:X™, które w przypadku modeli MusicCast RX-A3080, MusicCast RX-A2080 i MusicCast RX-A1080 dodatkowo wspomagane są przez udoskonalony układ Cinema DSP HD3 (nowe algorytmy przetwarzania sygnału i trzy zestawy wysokowydajnych procesorów). Dolby Atmos i DTS:X zapewniają niewiarygodnie bogaty i realistyczny dźwięk przestrzenny, pozycjonując i przenosząc poszczególne dźwięki do dowolnego wirtualnego punktu w pokoju, wliczając obiekty poruszające się ponad głowami widzów.

Instalacja kina domowego tak łatwa, jak nigdy dotąd

Wszystkie amplitunery z serii RX-Ax80 są w pełni kompatybilne z systemem multiroom MusicCast i obsługują jego najnowszą funkcję MusicCast Surround. Pozwala ona na połączenie tych urządzeń z bezprzewodowymi głośnikami MusicCast 50 lub MusicCast 20, które mogą pełnić rolę tylnych głośników w systemie kina domowego. Ułatwia to budowanie wielokanałowego nagłośnienia i pozwala uzyskać niezwykle realistyczny dźwięk, bez konieczności stosowania połączenia kablowego. Głośniki bezprzewodowe, jeśli nie są wykorzystywane w systemie AV, mogą posłużyć do nagłośnienia innych pomieszczeń w domu. MusicCast Surround umożliwia również bezprzewodowe podłączenie subwoofera SUB 100.

Sam system MusicCast rozwiązuje problem z multiroom audio. Wystarczy pod­łączyć wszystkie urządzenia Music­Cast do tej samej domowej sieci Wi-Fi, aby rozpocząć udostępnianie dźwięku w całym domu. Wszystkimi komponentami i całym systemem można sterować z poziomu aplikacji MusicCast Controller. Do zalet systemu należy także możliwość niezależnego odtwarzania różnej muzyki na każdym z urządzeń MusicCast oraz stworzenie grupy, aby to samo nagranie odtwarzane było na wszystkich urządzeniach równocześnie.

Profesjonalna jakość dźwięku

Elementem wyróżniającym amplitunery AV z serii AVENTAGE jest najwyższa możliwa jakość dźwięku, zarówno przestrzennego, jak i stereofonicznego. To zasługa zastosowania m.in. ekstremalnie sztywnych obudów wspomaganych przez antyrezonansową technologię A.R.T. Wedge, wyselekcjonowanych komponentów, a przede wszystkim wykorzystania wyrafinowanych, ultrawydajnych przetworników cyfrowo-analogowych. Flagowy model MusicCast RX-A3080 wyposażony jest w najnowszy 32-bitowy przetwornik c/a SABRE PRO Premier DAC ES9026PRO firmy ESS, wspomagany przez SABRE9007S (384 kHz/32 bity). Ten drugi układ znajdziemy także w modelach MusicCast RX-A2080 oraz MusicCast RX-A1080. Amplitunery AV MusicCast RX-A880 i MusicCast RX-A680 wyposażone zostały w przetworniki c/a Burr-Brown 384 kHz/32 bity.

Zastosowane układy DAC pozwalają wydobyć piękno muzyki i dźwiękowe detale zapisane w plikach cyfrowych. Amplitunery kompatybilne są z formatami high-res audio, m.in. ALAC (96 kHz/24 bity), FLAC (192 kHz/24 bity), WAV/AIFF (192 kHz/32 bity) oraz DSD (do 11,2 MHz). Dalsze korzyści brzmieniowe przynosi autorski układ YPAO™, który pozwala zoptymalizować parametry dźwięku w odniesieniu do charakterystyki akustycznej pomieszczenia odsłuchowego. W MusicCast RX-A680 projektanci zastosowali podstawową wersję tego układu. W MusicCast RX-A880 dodatkowo wykorzystywana jest korekcja wczesnych odbić (YPAO-R.S.C.), w MusicCast RX-A1080 również pomiar wielopunktowy i precyzyjna korekcja, w MusicCast RX-A2080 opcja 3D, a we flagowym MusicCast RX-A3080 najbardziej zaawansowana odmiana układu z 64-bitową korekcją o wysokiej precyzji.

Wszechstronna łączność: przewodowa i bezprzewodowa

Każdy z modeli z serii RX-Ax80 może pochwalić się bogatą gamą złączy cyfrowych i analogowych, w tym wejściem gramofonowym. Współpracę z urządzeniami wideo umożliwiają porty HDMI – od 4 wej./1 wyj. w MusicCast RX-A680, przez 7 wej./2 wyj. w MusicCast RX-A880, do aż 7 wej./3 wyj. w pozostałych modelach. Dzięki trzem wyjściom użytkownik może mieć równocześnie podłączony telewizor, projektor LCD i inne urządzenie, bez konieczności zmiany połączeń. Wszystkie amplitunery w pełni obsługują najnowsze standardy HDMI, m.in. przepustowość 4K Ultra HD, HDCP2.2 i HDR Video (Dolby Vision, HLG). Całości dopełnia przepustowość BT.2020 oraz możliwość skalowania wideo o niższej rozdzielczości do 4K.

Wspólną cechą dla całej serii RX-Ax80 jest wsparcie dla wszystkich powszechnie stosowanych technologii bezprzewodowych: Wi-Fi, AirPlay i Bluetooth. Wi-Fi umożliwia nawiązanie połączenia z domowym routerem, ułatwiając instalację i zapewniając dostęp do sieciowego audio – radia internetowego i muzycznych serwisów, takich jak Tidal, Spotify, Deezer oraz Qobuz. Z kolei obsługa Bluetooth ułatwia odtwarzanie dźwięku z urządzeń przenośnych, np. smartfona lub tabletu. Unikatowym rozwiązaniem urządzeń z rodziny MusicCast jest także dwukierunkowy Bluetooth* (Bluetooth Output). Dzięki tej funkcji użytkownik może bezprzewodowo przesyłać muzykę z amplitunerów do innych urządzeń Bluetooth, np. głośników lub słuchawek.

Muzyka już w chwilę po włączeniu amplitunerów

Cała nowa seria amplitunerów RX-Ax80 wyposażona jest w cyfrowe tunery DAB+. Zapewniają one szybki i łatwy dostęp do muzyki, w wysokiej jakości i bez szumu, często pojawiającego się w przypadku analogowej transmisji. DAB+ umożliwia również przekazywanie za pomocą tekstu dodatkowych informacji, a także korzystanie z programatora, analogicznie jak w przypadku telewizji cyfrowej.

Najnowsze amplitunery z serii AVENTAGE RX-Ax80 zadebiutują w lipcu br. Ceny urządzeń poznamy w chwili wprowadzania ich do sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj