Słuchawki do studia mogą przypominać modele używane na co dzień do słuchania muzyki przy komputerze, jednak istotnie się od nich różnią. Ich wybór powinien być poprzedzony poznaniem specyfikacji i przeznaczenia różnych modeli. Oto podstawowe informacje na temat rodzajów słuchawek studyjnych oraz ich najistotniejszych parametrów.

Czym różnią się słuchawki otwarte i zamknięte?

Słuchawki studyjne dzieli się na zamknięte i otwarte. Różnią się one przede wszystkim przeznaczeniem. Słuchawki zamknięte służą do nagrywania, natomiast otwarte do miksowania materiału. Na rynku dostępne są także modele hybrydowe, które łączą w sobie cechy obu rodzajów słuchawek. Zazwyczaj poleca się, aby w studiu posiadać co najmniej kilka par słuchawek, z czego każde mają być przeznaczone do innych zadań. Jeśli jednak budżet nie pozwala na tak duży zakup, słuchawki hybrydowe mogą okazać się najlepszym wyborem. Dostępnych modeli jest naprawdę wiele, co sprawdzić można pod adresem https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/209/studio-sluchawki.html.

Słuchawki zamknięte służące do nagrywania tworzone są ze szczególną dbałością o izolację akustyczną. Do osoby, która ma je na sobie, mają z założenia nie docierać żadne dźwięki z zewnątrz. To bardzo ważne podczas nagrań, między innymi wtedy, gdy wokalista wykonuje swoje partie w towarzystwie głośnych instrumentów. Z drugiej strony dźwięk odtwarzany na słuchawkach nie może wydostawać się na zewnątrz, ponieważ mogłoby to wpłynąć na efekt nagrania.

Słuchawki otwarte służące do miksowania i obrabiania nagranego już materiału to najwyższa jakość dźwięku, choć zwykle nieznaczna izolacja od otoczenia. Modele otwarte mają odtwarzać dźwięk jak to tylko możliwie najczyściej, najdokładniej i bez żadnych podbić lub stłumień. Żeby praca nad materiałem przebiegała sprawnie, konieczne jest, aby móc dokładnie usłyszeć to, co udało się nagrać.

Pasmo przenoszenia w słuchawkach

Zakres słyszalnych dla człowieka częstotliwości zamyka się zwykle w granicach od 20 Hz do 20 kHz. Takie właśnie pasmo przenoszenia w słuchawkach studyjnych określa się jako podstawowe minimum. Modele w ofercie strony https://hurtowniamuzyczna.pl, które obsługują szerszy zakres częstotliwości, co prawda nie poszerzają możliwości ludzkiego słuchu, jednak mimo wszystko sprawiają, że dźwięk jest bogatszy i odbierany jako pełniejszy. Szerokie pasmo przenoszenia to także minimalizacja ryzyka, że przy skrajnie niskich lub wysokich tonach słuchawki zaczną obcinać ich jakość.

Poza samym zakresem częstotliwości słuchawek istotne jest także to, aby ich wykres pasma przenoszenia pozostawał w miarę płaski. Oznacza to, że żadne tony nie zostają ani podbite, ani stłumione. Dzięki temu dźwięk odtwarzany jest bez przekłamań, które czasem przydają się w słuchawkach do telefonu czy komputera, bo na przykład wzmacniają bas, przez co muzyka brzmi przyjemniej. Niezauważalne i dopuszczalne wahanie to 3 dB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj