Na pewno można znaleźć je na strychu u babci, lekko zakurzone, gdzieś między kartonami – płyty gramofonowe, czyli potocznie zwane winyle to nośnik, który na nowo podbija serca fanów muzyki. Dlaczego? Oczywiście wiadomo, że muzyka na winylu brzmi zupełnie inaczej. W erze digitalizacji, to naprawdę imponujące uczucie, by móc fizycznie obcować z muzyką. Jakie płyty z polskiego podwórka doczekały się winylowych edycji? W tym artykule skupimy się na twórczości polskich raperów i przyjrzymy się bliżej tym, którzy dbają o to by ich albumy ukazywały się również na winylu.

Odsłuch płyty winylowej, wymaga od nas kontaktu z nią, co jakiś czas trzeba wstać, by obrócić płytę – dla koneserów muzyki, to ogromne zalety winyli. Taki sposób słuchania, pozwala na nowo odkryć swoich ulubionych artystów. W takim otoczeniu, możemy dużo bardziej skupić swoją uwagę na utworach. W czasach, kiedy swoich ulubionych wykonawców mamy na wyciągnięcie ręki w telefonie, muzyki bardzo często słucha się w biegu. W drodze z domu do szkoły, bardzo trudno skupić się dokładnie na słowach czy dźwiękach, które płyną ze słuchawek. Szczególnie kiedy obok dzieje się milion rzeczy, na które musimy zwracać uwagę. Dlatego, nie ma w tym nic dziwnego, że słuchanie muzyki na winylach, w obecnych czasach stało się swego rodzaju rytuałem, który ludzie bardzo sobie cenią. Dlatego też, coraz więcej artystów chce dawać swoim fanom tę możliwość i wydają swoje albumu nie tylko w CD oraz portalach streamingowych, ale dbają także o wersje winylowe.

Kto wydaje płyty na winylu? – czyli Polski Rap na czarnych krążkach

Polski rap, to bardzo prężnie rozwijająca się część na naszej rodzimej scenie muzycznej. Raperzy coraz częściej wydają swoje krążki również na winylach. Ten trend zaczął się już dawno temu i jak można zaobserwować – nie ma zamiaru zniknąć. Obecnie artyści podczas wydawania swojej płyty, dbają o to, by fani kupujący płyty w przedpremierze, czyli tak zwanym preorderze, dostali coś wyjątkowego. Czasem są to dodatkowe utwory na płycie, czasem akcesoria, ale równie często można spotkać pakiety z limitowanym winylem. Jeśli taka wersja płyty nie znajdzie się w preorderze, bardzo często na kilka miesięcy po premierze, artyści wydają winyl w wersji limitowanej. Takie wydania są dla wszystkich fanów, którzy lubią czasem posłuchać muzyki nieco inaczej. Wsłuchać się w tekst, skupić się na melodii. Na winyle, bardzo często decydują się osoby, które cenią sobie więź z muzyką.Swoje czarne krążki wydali między innymi tacy raperzy jak: Paluch, O.S.T.R., Pezet, Sokół, Eldo, Quebonafide, Taco Hemingway, Grubson, Kękę czy też Kali. Jak widać, to sami duzi gracze, którzy mają rzeszę wiernych słuchaczy.

Gdzie kupować rap na winylu? Takie płyty można kupić przy wspomnianym wyżej preorderze płyty, często wystawiany jest on na stronie internetowej rapera. Jeśli jednak z jakiś powodów, nie znajdziemy takiej płyty w pakiecie preorderowym, możemy poszukać jej w dobrych sklepach muzycznych. Winyle można też bardzo łatwo zamówić przez internet. Wszystkich wyżej wymienionych raperów i wiele innych można znaleźć np. w sklepie z odzieżą oraz muzyką rapową czyli Preorder.pl, pod tym adresem https://preorder.pl/muzyka/winyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj