Gato Audio FM-30 to wysokiej klasy wolnostojąca kolumna głośnikowa, która w stosunkowo niedużej i dyskretnej obudowie łączy niezrównany styl i elegancję oraz high-endową jakość brzmienia.

Duńczycy z Gato Audio już nie raz udowodnili, że potrafią wnieść powiew świeżości do świata wyrafinowanych konstrukcji klasy high-end. Ich wzmacniacze zintegrowane i źródła dźwięku zachwycają nie tylko doskonałą jakością dźwięku, lecz także swoim wzornictwem. Nie dziwi zatem, że taką samą dbałość o szczegóły, zarówno brzmieniowe jak i stylistyczne, można dostrzec w kolumnach głośnikowych firmy. Potwierdzeniem tej tezy jest najnowsza wolnostojąca konstrukcja – Gato Audio FM-30.

Najważniejszym celem podczas projektowania tej niedużej wolnostojącej kolumny głośnikowej było stworzenie nagłośnienia, które usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających audiofilów. Mimo wolnostojącej konstrukcji o wysokości blisko 1 m (970 mm) i obudowy o objętości 30 l model ten sprawia wrażenie kompaktowego, dyskretnie wtapiając się w wystrój wnętrza. To m.in. zasługa specjalnego wyprofilowania obudowy – bocznych ścian zwężających się ku tyłowi oraz pochylonej frontowej ścianie. Wizualną lekkość podkreśla elegancka podstawa. Całość pozwala z łatwością ukryć masę FM-30, zapewniającą konstrukcji wymaganą stabilność – każda kolumna waży 29 kg.

Większość powierzchni płyty czołowej zajmują pracujące w układzie 3-drożnym przetworniki. To właśnie te cztery specjalnie stworzone konstrukcje mają znaczący wkład w dostarczaniu naturalnego brzmienia. Projektanci Gato Audio podkreślają fakt, że podczas ich opracowywania nie musieli iść na żaden kompromis pod względem możliwości technicznych i wzorniczych, co pozwoliło osiągnąć zakładany cel, tj. doskonałe właściwości akustyczne.

38-milimetrowy głośnik wysokotonowy, wyposażony w bardzo mocny ferrytowy układ napędowy,  umieszczony został w specjalnie opracowanej, zoptymalizowanej komorze. Zakresy średnio- i niskotonowe obsługują 150-milimetrowe przetworniki z polipropylenowymi membranami usztywnionymi mineralnie (1 × głośnik średniotonowy i 2 × głośniki niskotonowe), będącymi idealnym kompromisem pomiędzy niską wagą, wysoką sztywnością i optymalnym wewnętrznym tłumieniem. Membrany mocowane są za pomocą miękkiego zawieszenia z naturalnej gumy, w minimalnym stopniu ograniczającego ruchy membrany. Dzięki temu przetworniki natychmiast reagują na najdrobniejsze sygnały, co przekłada się na detaliczny dźwięk i możliwość perfekcyjnego odwzorowania dynamiki. Projektanci wzbogacili układ napędowy o miedziany zwarty zwój magnetyczny umieszczony na wewnętrznym nabiegunniku, skupiający rozproszone pole magnetyczne (wyłącznie w zakresie pracy cewki). Jego zadaniem jest maksymalne obniżenie poziomu zniekształceń. Całość dopełnia ażurowa konstrukcja, ułatwiająca przepływ powietrza z tyłu membrany.

Głośniki pracują wewnątrz specjalnie opracowanej obudowy FusedMASS, zapewniającej FM-30 maksymalne korzyści brzmieniowe. Ta wielowarstwowa konstrukcja z jednej strony gwarantuje niesamowitą wytrzymałość, z drugiej wyróżnia się ekstremalnie wysokim tłumieniem wewnętrznym i minimalnym rezonansem. Ścianki obudowy tworzą: gruba płyta MDF o średniej częstotliwości rezonansowej, cienka warstwa bitumiczna o ultra-niskiej częstotliwości rezonansowej i średniej grubości płyta HDF o wysokiej częstotliwości rezonansowej. Każda z tych warstw ma swoją charakterystykę rezonansu i wibracji, ale sklejona wraz z pozostałymi pod wysokim ciśnieniem tłumi ich niepożądane właściwości. Porównując FusedMASS z typowym materiałem obudowy o tej samej grubości można zauważyć drastyczne ograniczenie rezonansu i wibracji przy zachowaniu wewnętrznej objętości i smukłego kształtu na zewnątrz. Cała konstrukcja wzmocniona jest za pomocą wytrzymałego usztywnienia wewnętrznego.

Po przetwornikach i obudowie kolejnym kluczowym elementem FM-30 jest zwrotnica PurePHASE, stworzona z myślą o modelach z serii FM. Podczas jej opracowywania konstruktorzy skupili się na trzech głównych aspektach, które pozwoliły połączyć najnowocześniejsze przetworniki w prawdziwie wybitny system głośnikowy. Pierwszym jest dokładna akustyczna kontrola fazy każdego z głośników, umożliwiająca precyzyjne odwzorowanie nagranej akustyki, brzmienia instrumentów i głosów oraz odtworzenie naturalnej sceny dźwiękowej. Drugi element to niskie liniowe opóźnienie całego układu, które minimalizuje ilość energii gromadzonej w zwrotnicy, utrzymując poziom elektrycznego rezonansu na najniższym możliwym poziomie. Ograniczenie oscylacji elektrycznej i czasowych niezgodności udoskonala mikrodetaliczność oraz zapewnia ogromną dynamikę i fantastyczną odpowiedź impulsową. Trzecim aspektem jest szeroka liniowa dyspersja, zapewniająca bardziej liniową charakterystykę częstotliwościową w pomieszczeniu, ponieważ wszystkie dźwięki odbijające się od sufitu oraz ścian bocznych i tylnej mają taką samą sygnaturę akustyczną jak dźwięk wydobywający się bezpośrednio z głośników. Rozwiązanie to redukuje wpływ akustyki pomieszczenia i sposób rozstawienia kolumn głośnikowych, zapewniając spójny i bardziej naturalny dźwięk nawet w „trudnych” warunkach akustycznych.

Wyjątkowy charakter modeli z serii FM podkreśla możliwość dostosowania możliwości sonicznych kolumn głośnikowych. Specjalna regulacja z jednej strony pozwala użytkownikowi dopasować głośniki do własnych preferencji, wzmacniacza lub pokoju odsłuchowego, z drugiej gwarantuje, że żadne detale nie zostaną utracone, dzięki czemu słuchacz może cieszyć się pełnym, bogatym dźwiękiem.

Wolnostojący model Gato Audio FM-30 już jest dostępny w sprzedaży. Nabywcy mają do wyboru trzy wersje wykończeniowe: białą na wysoki połysk, czarną na wysoki połysk oraz orzech połysk. Poglądowe ceny detaliczne dwóch pierwszych wynoszą 12 249 zł za sztukę, trzecia kosztuje 12 749 zł za sztukę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj