Dwa urządzenia, jeden cel – umożliwić stworzenie najbardziej rozbudowanego domowego systemu audio multiroom. Dzięki strefowemu wzmacniaczowi instalacyjnemu Yamaha XDA-AMP5400RK i sieciowemu wzmacniaczowi instalacyjnemu multiroom Yamaha XDA-QS5400RK ten cel można z łatwością zrealizować, tworząc w domu aż 32 strefy audio, które można wypełnić muzyką płynącą z internetowych serwisów muzycznych, serwera NAS lub innego dowolnego źródła dźwięku. 

Yamaha XDA-AMP5400RK – „AMP” – jest strefowym wzmacniaczem instalacyjnym, zaprojektowanym z myślą o integracji z powszechnie wykorzystywanymi domowymi systemami audio. Urządzenie pełni rolę wzmacniacza towarzyszącego dla modelu XDA-QS5400RK – „QS” – który łączy w sobie funkcję sieciowego wzmacniacza instalacyjnego multiroom, odtwarzacza strumieniowego i w połączeniu z AMP także przedwzmacniacza. Dzięki tym urządzeniom użytkownik może w prosty sposób zwiększyć ilość dostępnych wyjść głośnikowych i/lub zwiększyć moc wyjściową w domowych instalacjach audio multiroom.

Wysoka moc w standardzie

W obydwu modelach projektanci Yamahy wykorzystali ośmiokanałowe, audiofilskie wzmacniacze Class D. U podstaw możliwości brzmieniowych leżą ultrawydajne układy scalone ICEpower, dzięki którym zarówno AMP, jak i QS, dostarcza moc 50 W (8 Ω) na każdy z ośmiu kanałów, a przy impedancji 4 Ω dwukrotnie więcej – 100 W na kanał. Wraz z urządzeniami dostarczane są zworki umożliwiające zmostkowanie wzmacniaczy, dzięki czemu moc rośnie do potężnych 200 W (8 Ω). W torze sygnałowym obu modeli projektanci zastosowali również kondensatory PML, które używane są m.in. we flagowych amplitunerach AV z serii Aventage, a wyróżnikiem XDA-AMP5400RK jest zbalansowana konstrukcja układu audio.

Perfekcyjna współpraca z systemami AV

Mimo swoich niewielkich rozmiarów, wysokość obudowy QS i AMP to tylko 1U, obydwa modele pozostają niezwykle wszechstronnymi konstrukcjami. AMP bezproblemowo współpracuje z amplitunerami AV Yamahy wyposażonymi w wyjście przedwzmacniacza dla strefy, użytkownik może także podłączyć do niego cztery źródła z wyjść przedwzmacniacza QS. Ponadto wyjścia audio można alternatywnie wykorzystać do podłączenie aktywnych subwooferów. Także QS jako element systemu MusicCast z łatwością integruje się z amplitunerami AV Yamahy, soundbarami i innymi urządzeniami z rodziny MusicCast.

Muzyka z Internetu i urządzeń mobilnych

Niesamowita funkcjonalność modelu QS nie ogranicza się do współpracy z urządzeniami MusicCast. XDA-QS5400RK zapewnia również dostęp do ulubionej muzyki użytkownika, m.in. wbudowanych serwisów strumieniowych, a także bibliotek muzycznych na smartfonach i tabletach oraz podłączonych do sieci serwerów NAS. Samo urządzenie można z łatwością konfigurować i obsługiwać za pomocą bezpłatnej aplikacji MusicCast, która udostępnia unikatowe funkcje personalizacji, w tym możliwość przypisywania własnych zdjęć do pomieszczeń, a także zmianę nazwy i kolejności oraz ukrywania źródeł. Ponadto, tak jak pozostałe konstrukcje MusicCast, QS obsługuje formaty dźwięku high-res w rozdzielczości do 192 kHz/24 bity.

Łatwość użytkowania, absolutna dbałość o szczegóły

Oprócz obsługi zewnętrznych źródeł w przypadku połączenia z amplitunerami i soundbarami MusicCast, QS udostępnia również wejście Aux, które można wybrać do odtwarzania dźwięku w dowolnej strefie, a także wejście Cut-In, które automatycznie wykrywa sygnał wejściowy i automatycznie zastępuje wybrane źródło. Rozwiązanie to zapewnia użytkownikowi możliwość zintegrowania odtwarzaczy multimedialnych, zmieniarek CD, a nawet systemów przywoławczych.

Wyjścia Thru-Out pozwalają skonfigurować szynę dla dodatkowych egzemplarzy QS.

Potwierdzeniem absolutnej dbałości projektantów o szczegóły jest m.in. wyeliminowanie niepożądanego efektu pojawiającego się w przypadku zainstalowania kilku urządzeń audio w jednej szafce (np. typu rack) – szumu pętli masy. Zjawisko to negatywnie wpływa na jakość brzmienia, pogarszając m.in. detaliczność i dynamikę dźwięku. Aby ograniczyć ryzyko degradacji jakości muzyki projektanci zastosowali w QS i AMP specjalną konstrukcję obwodu różnicowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj